Ana Sayfa | İletişim  
      Sigara, Alkol ve Madde Bağımlılığı Tedavi Programı  
 
 
Uygulayıcılar için bilgiler

Kimler uygulayabilir?

SAMBA; psikolog, sosyal hizmet uzmanı, psikiyatristler, hemşire veya sağlık memurları tarafından uygulanması doğrudur. Program kılavuzda ayrıntılı bir şekilde açıklanmakla birlikte, SAMBA'nın temel ruhunu anlamak için eğitim gereklidir. Eğitim alan kişiler SAMBA Kulüp üyesi olabilir ve materyalleri indirebilir. Daha fazla bilgi için tıklayın... Örnek kılavuzu indirmek için tıklayın...

SAMBA uygulayıcı eğitimleri sadece Kültegin Ögel, Ceren Koç, Aslı Başabak ve Alper Aksoy tarafından verilebilir. 

Hangi SAMBA size uygun?

Eğer bağımlıların yoğun olduğu bir ortamda çalışıyor ve grup çalışması yapacaksanız Klinik SAMBA; bir hastanede denetimli serbestlikte çalışıyorsanız SAMBA-KDS; denetimli serbestlik bürolarında çalışıyorsanız SAMBA-DS; cezaevinde çalışıyorsanız SAMBA-CZ size uygundur.

Eğer aile hekimi, rehber öğretmen veya üniversitede çalışıyorsanız ve bireysel  görüşme yapacaksanız, o zaman SAMBART kullanmanız yararlı olacaktır.

Bireysel görüşme yapacaksanız ve uzun süreli müdahale yapıyorsanız, o zaman SAMBAsoft size uygun olacaktır.

SAMBA ile grup çalışması yapacaklar için bilgiler

Oturumların uygulama süresi

Bütün oturumlar katılımcı ve uygulayıcılara göre değişmekle birlikte, bir buçuk saat ile iki saat civarında sürmektedir.

Kimler programa alınmalıdır?

Madde kullandığı bilinen veya kabul edilen kişilerin eğitime alınmalıdır. Alkol veya madde kullanımı kötüye kullanım veya bağımlılık düzeyinde olanların da programa dahil edilmesi doğrudur. Çok şiddetli yoksunluk belirtileri olanların, zeka düzeyi yetersiz olanların ve psikotik olanların eğitime alınması doğru değildir.

Ek bilgiler

Uygulayıcılar için kitapçık: SAMBA'da kullanılan yöntemlerin teorik temelleri ile işlenen bazı konular hakkında geniş bilgi bu kitapçıkta yer almaktadır, tıklayın...

SAMBA için Farkındalık terapisini anlatan videoları seyretmek için aşağıdaki linklere tıklayabilirsiniz

Bölüm 1 - Bölüm 2- Bölüm 3- Bölüm 4- Bölüm 5

Uygulamada dikkat edilmesi gerekenler

·         Grup kuralları sürekli salonda asılı durmalıdır.

·         Gruba başlamadan önce muhakkak kılavuzun ilgili bölümü gözden geçirilmeli ve malzemeler hazırlanmalıdır.

·         Grupta yer alan herkesin konuşması için cesaretlendirilmelidir.

·         Haftada 2 oturum yapılması idealdir. Ama en az 1 oturum yapılmalıdır.

·         Gruplara 12 kişiden fazla alınması önerilmez.

·         Bazı oturumlar beklenenden uzun sürebilir, bu durumda oturum ikiye bölünebilir.

Materyallerin kullanımı

Kılavuz

Uygulayıcılar için uygulamanın nasıl yapılacağını anlatan bir rehberdir. Hangi saydamın, filmin veya aktivitenin nasıl ve ne zaman yapılacağı ayrıntılı bir şekilde kılavuzda anlatılmaktadır. Uygulayıcının her oturum öncesi kılavuzu dikkatlice okuması önerilir. Örnek kılavuzu indirmek için tıklayın...

Saydamlar

Programın akışı saydamlar üstünden olmaktadır. Saydamlar, akış konusunda katılımcıya yol gösterir. Aynı zamanda eğitim sırasında görselliğin artmasına da yardımcı olmaktadır. Saydamların gösterilebileceği ortamlarda program yürütülmeli, bilgisayar ve projeksiyon cihazı bulundurulmalıdır. Uygulamalara ilişkin saydamlar, oturumlara uygun biçimde ayrı dosyalarda mevcuttur.

Filmler

Filmlerin amacı uygulamada verilen bilgileri pekiştirmektir. Filmler her oturumda yer almamaktadır. Filmler wmv formatındadır. Filmler gösterildikten tartışılmalıdır. Sadece gösterip, bırakmak filmlerin etkinliğini azaltmaktadır. Ses düzeneğinin program öncesi kontrol edilmesi ve yüksek ses düzeyi etkinliği artırmaktadır.

Ödevler

Programın etkinliğini artırmak için, eğitimler arası dönemde katılımcıların doldurması gereken ödevler yer almaktadır. Ödevler herkesin uygulayabileceği, oldukça basit tarzda düzenlenmiştir. Ödevler eğitim sırasında tartışılmalıdır.

Bilgi notları

Program sırasında verilen bilgileri içerir. Kişinin program sırasında verilenleri hatırlamasını sağlamak amacıyla hazırlanmıştır. Katılımcılara eğitim sonunda dağıtılmalıdır. Siyah beyaz fotokopiye uygun bir biçimde tasarlanmıştır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Alkol kullanımı fazlaya ne yapma
 

© 2009 Kültekin Ögel | Web Yazıl

© 2012 Kültegin Ögel | Web Yazılım: Bayram İlyasoğlu | Valid XHTML |  Ana Sayfa | İletişim