Ana Sayfa | İletişim  
      Sigara, Alkol ve Madde Bağımlılığı Tedavi Programı  
 
 
SAMBA Aile Eğitimi

SAMBA Aile Eğitimi alkol veya madde kullanıcılarının eş, ebeveyn ve yetişkin çocuklarına yöneliktir. Oturumlar interaktif uygulamalar şeklinde düzenlenmiş olup, aktiviteler ve didaktik öğeler içermektedir. Bu programı sadece eğitim almış kişiler uygulayabilir.

Oturumlar

Eğitim, toplam 6 oturumdan oluşmaktadır. Bu program kapalı bir grup çalışması değildir. Aileler istedikleri oturumdan girebilir ve tüm oturumları bu şekilde tamamlayabilirler. Oturumların yapısı buna göre düzenlenmiştir. Oturumların süresi değişebilmektedir. O nedenle bazı oturumları bölerek iki oturumda veya birleştirerek kullanabilirsiniz. Aile eğitiminde yer alan oturumlar şunlardır:

1. Bağımlılık kavramı

2. Bağımlılık yapan maddeler ve etkileri

3. Bağımlılığın aileye etkisi

4. Değişimin adımları

5. Etkili iletişimin yolları

6. Sık sorulan sorular ve yanıtları

Materyaller

Uygulama rehberinde her oturumun nasıl uygulanacağı hakkında ayrıntılı bilgler yer almaktadır. Oturumlarda kullanılmak üzere saydamlar hazırlanmıştır. Ayrıca bazı oturumlarda işlenen konuyu desteklemek amacıyla filmler yer almaktadır. Her oturum için katılımcılara verilmek için hazırlanan ve işlenen konu hakkında bilgileri içeren bilgi notları vardır.

Materyalleri indirmek için için tıklayın... (Sadece eğitim alan kişiler materyalleri indirebilir).

Geliştirilme süreci

Program hazırlandıktan sonra madde kullanılarının ailelerinden oluşan gruplarda pilot uygulamalar yapılmış, elde edilen deneyim ve geri bildirimlerin ışığında program son haline getirilmiştir.  

Hazırlayanlar

Program Kültegin Ögel ve Aslı Başabak tarafından hazırlanmıştır.

Önerilen kaynak gösterme biçimi

Ögel K., Başabak .A. Alkol ve Madde Bağımlılığı Tedavi Programı (SAMBA). Aile Eğitimi Uygulayıcı Kılavuzu. Yeniden Yayınları, İstanbul, 2012

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Alkol kullanımı fazlaya ne yapma
 

© 2009 Kültekin Ögel | Web Yazıl

© 2012 Kültegin Ögel | Web Yazılım: Bayram İlyasoğlu | Valid XHTML |  Ana Sayfa | İletişim